Nieprzewidywalny rynek walut – jak możesz się zabezpieczyć?
Czasami kurs walut potrafi znacząco zmienić się nie w ciągu dni, ale na przestrzeni zaledwie kilku godzin. Co takiego sprawia, że rynek walut jest tak nieprzewidywalny? Czy można się zabezpieczyć przed skutkami jego wahań?
2015-10-05, 10:41

Trudno wyobrazić sobie działanie współczesnego światowego systemu finansowego oraz światowej gospodarki bez rynku walutowego. Każdego dnia na całym globie zawieranych jest mnóstwo transakcji o wartości wielu bilionów dolarów. Dwa lata temu NBP uczestniczyło w badaniach Banku Rozrachunków Międzynarodowych. Są to badania prowadzone cyklicznie co trzy lata, podczas których analizuje się obroty na rynku walutowym i rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych. Badania wykazały, że w samym tylko kwietniu 2013 roku średnie dzienne obroty netto na polskim rynku walutowym wynosiły 7 564 mln USD, przy czym transakcje o wartości 5 446 USD odbyły się z udziałem złotego (źródło: https://www.nbp.pl/systemfinansowy/polska2013.pdf). Warto dodać, że nasz rynek walutowy należy do jednego z największych i jednocześnie do najbardziej płynnych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Składa się na niego kasowy rynek złotego – transakcje walutowe rynku krajowego oraz rynku offshore (rynki zagraniczne) i rynek pochodnych instrumentów walutowych złotego (kontrakty terminowe, swapy walutowe, opcje walutowe, dwuwalutowe transakcje wymiany płatności odsetkowych.

Co wpływa na kurs waluty?

Kursy walut wpływają w mniejszym lub większym stopniu na jakość życia większości ludzi, a do tego nierzadko są nie tylko nieprzewidywalne, ale również mogą doprowadzać do różnych sytuacji krytycznych. Przykładem może być gwałtowny skok ceny franka z dnia 15 stycznia br. z 3,50 zł na 5,20 oraz późniejsze ustabilizowanie się jego kursu na poziomie 4,20 zł. W ciągu kilku godzin raty osób posiadających kredyty denominowane w tej walucie uległy znacznemu podwyższeniu. Wahanie kursu franka wywołała decyzja banku centralnego Szwajcarii, który ogłosił, że przestaje bronić kursu narodowej waluty wobec euro. To tylko jeden z przykładów, na co mogą być narażeni zwykli konsumenci w przypadku gwałtownych zmian cen walut.

Na kształtowanie się kursu waluty może wpływać wiele różnych czynników, dlatego często próba prognozowania przyszłej ceny może być działaniem złożonym i mało wiarygodnym. W krótkim terminie rynki rządzą się własnymi, często nieprzewidywalnymi, dynamicznymi zasadami. Łatwiej prognozować ogólną długoterminową tendencję zmian, analizując sytuację gospodarczą na świecie, w istocie antycypując następne posunięcia poszczególnych banków centralnych. Na kurs waluty wpływa między innymi poziom stóp procentowych. Ich wzrost może powodować wzrost ceny waluty, ponieważ wtedy wzrasta na nią popyt. Z kolei spadek stóp przynosi odwrotny skutek. Spadek inflacji zwiększa konkurencyjność eksportu i rośnie zapotrzebowanie na krajową walutę, a wzrost inflacji ogranicza atrakcyjność kupowania przez zagranicznych odbiorców towarów i pojawia się podaż pieniądza. Wyższe PKB świadczy o dobrej kondycji gospodarki i powoduje wzrost zainteresowania zagranicznych podmiotów inwestycjami, zwiększając zapotrzebowanie na krajową walutę. Do tego trzeba wziąć jeszcze pod uwagę sytuację polityczną oraz społeczną i różne zdarzenia z nimi związane. Nierzadko bywa tak, że czynniki polityczne mają większy wpływ na kurs walut, niż dane gospodarcze. Jak w takim razie można przygotować się na taką zmienność kursów walut i obronić przed ich negatywnymi skutkami?

Rynek walut – jak się zabezpieczyć?

Szczególnie zainteresowani poziomem kursu walut są przedsiębiorcy zajmujący się eksportem lub importem towarów. Do grona zainteresowanych należą także osoby spłacające kredyty w obcych walutach, osoby pracujące zagranicą, ale mieszkające w Polsce, a nawet turyści wyjeżdżający na wakacje do innych krajów. W każdym przypadku celem jest znalezienie jak najlepszego kursu, który pozwoli na jak najkorzystniejszą sprzedaż lub zakup wybranej waluty. Gdzie szukać najlepszego miejsca do handlu walutami? Można je sprzedawać w banku, u brokerów walutowych, w kantorach stacjonarnych, jednak ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się odpowiedniki internetowe.

Wymiana walut online jest po prostu tańsza, ponieważ kantory internetowe stosują niższy spread niż banki, a im większa skala transakcji, tym większa oszczędność – mówi Aniela Agopsowicz, Analityk Finansowy z serwisu ekantor.pl. – Dodatkowo wymiana online jest wygodna, błyskawiczna i do tego bezpieczna, ponieważ większość kantorów internetowych stosuje już podobne zabezpieczenia jak banki.


Dodatkowo przedsiębiorcy mogą także zabezpieczać się przed niekorzystnymi zmianami kursów walut za pomocą instrumentów pochodnych. Niestety z badań wynika, że robi to nie więcej niż połowa polskich eksporterów i importerów. Co gorsza, 40 proc. przedsiębiorców nawet nie słyszało o tej możliwości ograniczenia ryzyka kursowego. Ci, którzy używają instrumenty pochodne, najczęściej wykorzystują do zabezpieczenia ekspozycji walutowych kontrakty forward i opcje walutowe. Mniej popularne są kontrakty futures i dwuwalutowe swapy odsetkowe. Nikogo pewnie nie zaskoczy to, że otwarte pozycje walutowe zabezpiecza więcej dużych przedsiębiorstw (60 proc.) niż małych (40 proc.) (źródło: bankikredyt.nbp.pl).

Rynek walut charakteryzuje się dużą zmiennością i małą przewidywalnością. Na kurs waluty może wpływać wiele różnych czynników, nie tylko związanych z sytuacją gospodarczą. To oznacza, że poszukiwanie skutecznego sposobu na ograniczenie ryzyka kursowego, a także sposobu na oszczędzanie przy wymianie walut, staje się koniecznością dla każdego, kto chce rozsądnie i bezpiecznie zarządzać nie tylko finansami firmy, ale również domowym budżetem.

KONTAKT / AUTOR
Aniela Agopsowicz
Analityk walutowy
ekantor.pl sp. z o.o. sp. k.
ZAŁĄCZNIKI
ekantor_logo.png
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.